2010. január 5., kedd

Csillagkapu (eszköz)



A csillagkapu, vagy több idegen faj nyelvén "chapai" nagy, gyűrű alakú eszköz a Csillagkapu univerzumában, fejlett technológiát használ szinte azonnali utazáshoz az űr távoli pontjai között. Ezeket az eszközöket először a Roland Emmerich által rendezett Csillagkapu című filmben, majd a Csillagkapu, a Csillagkapu: Atlantisz, és a Stargate Infinity című sorozatokban lehetett látni. A csillagkapu ezen sorozatok cselekményének középpontjában áll, egy kisebb, főszereplőkből álló csapattal együtt, akik más bolygókat derítenek fel, és idegen fajokkal találkoznak.

A csillagkapukon kilenc ékzár van, amelyből hetet használnak a galaxison belüli utazásra. A nyolcadik ékzárat először a második é
vadban, az Asgard fajjal való első kapcsolatfelvételkor használja Jack O'Neill az Ősök tudásának birtokában, később pedig Csillagkapu: Atlantiszban
használják a galaxisok közötti utazásra. A kilencedik ékzár még nem tudni, mire szolgál. Az ékzárak egyenlően vannak elosztva a kapu szélén, és 39 szimbólum található a belső gyűrűn. Általában 6,7 méter az átmérőjük, súlyuk kb. 29 tonna (64 000 lbs) és a naqahdah nevű kitalált nehézfémből készültek.




A legtöbb kapu függőlegesen áll. A hivatalos történet szerint a kapuk készítői az Ősök néven ismert idegen faj, akik évmilliókkal ezelőtt rengeteg bolygón és holdon elhelyezték el őket szerte a Tejútrendszerben és más galaxisokban. Teal'c azt állította, hogy ezen világok közül a Goa'uld később sokat terraformált. Közösen ezeket "Csillagkapu hálózatnak" hívják, mivel megkönnyíti az utazást a bolygók között.


A Csillagkapu cselekménye valójában akkor kezdődik, mikor az Egyesült Államok Légiereje rájön, hogy hogyan használja a Földön felfedezett szerkezetet, és elkezdi felderíteni a galaxist a használatával. Habár csillagkapuk sok bolygón megtalálhatóak, a fajok, melyekkel találkoznak rendkívül kezdetlegesek, és számukra a kapu nem több, mint szent vagy félelmetes ereklye, bizonyíték erre az általuk használt "Istenek gyűrűje" és a "Sötétség köre" kifejezések.